Daň z příjmů u pronájmu a podnájmu nemovitosti

 

Z pohledu fyzické osoby, nepodnikatele pronajímající nemovitost druhé osobě. Z pohledu daní (ať už DPH nebo daně z příjmu) je nájem a podnájem totéž. Z hlediska práv uživatele však nikoli, ale to je téma na jiný článek. Pouze ve zkratce podnájemník má daleko menší právní jistoty.

 

Daň z příjmu

Příjmy, které opravdu vybral od nájemníka za dané období se zahrnou do příjmů podle §9 Příjmy z pronájmu podle Zákona o daních z příjmů.

Pokud nemovitost vlastní více vlastníků, každý si do svého přiznání zahrne poměrnou část příjmu podle vlastněného podílu na nemovitosti. Vyjímkou může být pouze to, že si smlouvou mezi sebou rozdělí příjmy z pronájmu podle jiného klíče.

V případě placení služeb nájemníkem pronajímateli, pronajímatel tyto příjmy do daňového přiznání nezahrnuje ty si účtuje s nájemníkem na konci roku a odečítá výdaje na ně, zbytek se vrací nájemci.

Pronajímatel se může rozhodnout, zda bude výdaje uplatňovat a odečítat paušálně buď 30% nebo se rozhodne pro skutečné odečítání výdajů včetně odpisů nemovitosti. Pak vede účetnictví podle zákoně o účetnictví nebo podobnou evidenci příjmů a výdajů jakou vedou podnikatelé podle §7 Zákona daně z příjmu, Příjmy z podnikání.

Pokud pronajímatel využívá výdajový paušál, pak ten nesmí překročit hranici 600 tisíc Kč ročně.. tzn. pokud má pronajímatel vyšší příjem z pronájmu než 2,0 mil Kč pak si může nejvíce na výdajový paušál odečíst 600 tis.Kč ať už je jeho příjem třeba 4,0 mil Kč z pronájmu za rok.

Pokud tedy fyzická osoba nevyvíjí soustavnou podnikatelskou činnost v pronajímání nemovitostí, pak z tohoto příjmu nemusí platit zdravotní ani sociální pojištění.

Co se týče DPH pak pokud nejde o soustavnou činnost tak ani když příjem z pronájmu překročí 1,0 mil Kč za 12 měsíců se není třeba registrovat jako plátce DPH.

Z hlediska daně z příjmů je velmi důležité, aby nemovitost nebyla chápána a zahrnována jako obchodní majetek. Což je v případě podnikatelské činnosti při pronájmu.

V tomto případě totiž při prodeji nemovitosti nelze jen tak počítat s osvobozením od daně z příjmu v případě zisku z prodeje. Zde se pětiletá lhůta, po které je zdanění zisku z prodeje nemovitosti osvobozené od daně z příjmu začíná počítat až po té co je z obchodního majetku vyřazena. Tzn. Vyřadíte nemovitost z obchodního majetku v roce 2013 a v roce 2018 bude zisk z prodeje této nemovitosti osvobozen od zdanění. I když ji do té doby již vlastníte třeba 10 let.

Pro normální případy nemovitostí nezahrnuté v obchodním majetku platí osvobození od daně z příjmu v případě, že v posledních dvou letech pronajímatel (vlastník) v nemovitosti bydlel, v případě že nebydlel pak platí lhůta 5 let od nákupu nemovitosti.

Datum publikace: 6.6.2013

Více článků z kategorie Daně

Ve zkratce

26.6.2017: Hypotéky v květnu 2017 GOFI indexy
Indexy s nižším LTV se změnily o pár setin nahoru. Naopaj indexy s vyšším LTV znatelně. Index GOFI 85 přidal 16 setin na 2,86%. Index GOFI 90 přidal 7 setin na 2,93%. Analýzu provádí firma GOLEM FINANCE. Vývoj hypoték v dubnu 2017, GOFI indexy. Vývoj hypotečních sazeb v květnu...

10.6.2017: Průměrná mzda v oboru nemovitosti v 1.čtvrtletí 2017
Průměrná mzda vzrostla o 1134 Kč neboli 4,8% meziročně, reálně pak  +2,3% na 24849 Kč. Pracovníků bylo meziročně o 0,8tis. více neboli +1,7% na 44, 2 tis. osob. Průměrná hrubá mzda v národním hospodářství ČR pak vzrostla o 5,3%, reálně pak +2,8% na 27889 Kč. Medián mezd...

8.6.2017: Čínský CIC holding koupil v Evropě nemovitosti za 12 mld. eur
A sice firmu pronajímající skladové a logistické areály v 17 zemích - Logicor od firmy Blackstone. Součástí portfolia je např. skladový areál Amazonu u Prahy a dalších téměř 14 mil. čtverečních ploch. Ptravděpodobně se jedná o jeden z kroků k realizaci nové podoby projektu...

7.6.2017: Vývoj hypoték v dubnu 2017, GOFI indexy
Index GOFI 70 přidal na 2,08% p.a. Index GOFI 80 má hodnotu 2,12%. Index GOFI 85 vzrostl na 2,42% p.a, index variabilních hypoték GOFI VAR 70 stagnoval na 2,47% p.a. Analýzu provádí firma GOLEM FINANCE. Vývoj hypoték v březnu 2017 GOFI indexy. Vývoj na trhu hypotečních sazeb v dubnu...

15.5.2017: Tržby realitních kanceláří a dalších v segmentu nemovitostí v 1.čtvrtletí 2017
Reálné očištěné tržby realitních kanceláří a správcovských firem klesly meziročně o 0,1% (bez očištění +1,2%). V oblasti pronájmu tržby vzrostly o 2,6% (bez očištění +3,9%). Celý segment nemovitostí vykázal přírůstek 1,8% (bez očištění +3,1%). Vývoj tržeb v...

Všeobecné obchodní podmínky | Kontakt: info@nemovitosti.org | Export z realitních software

Hledej:

 

Nemovitosti