Pronájem a podnájem nemovitosti u podnikatelů

 

Pronajímatel-fyzická osoba, která má pronájem nemovitosti jako soustavnou či podnikatelskou činnost zdaňuje všechny své příjmy z nemovitostí podle §7 Příjmy z podnikání Zákona o daních z příjmu. Rovněž z těchto příjmů platí zdravotní a sociální pojištění.

Pokud má podnikatel i další nemovitosti, nemusí je všechny danit podle §7 Příjmy z podnikání. Může např. pronajímat byt, který dočasně nevyužívá a pak daní tento byt podle §9 Příjmy z pronájmu bez nutnosti placení z těchto příjmů zdravotní a sociální pojištění podle skutečných příjmů a výdajů, nebo si zvolit výdajový paušál 30%.

Při souběhu těchto příjmů je však vhodné využívat dva oddělené bankovní účty, aby nedošlo k tomu, že nemovitost, která není v obchodním majetku podnikatele, by do něj při existenci pouze jednoho účtu de facto zahrnuta byla rovněž.

Pokud je nemovitost v obchodním majetku pronajímána soustavně (nikoli jednorázově, či příležitostně), pak se takový pronájem posuzuje i z hlediska zákona o DPH.

Pronájem nemovitosti je standartně osvobozen od DPH, nicméně v případě, že podnikatel je plátce DPH a používá odpočty DPH na vstupu, pak by toto nemohl činit u nákladů u pronájmu a odečítat zde DPH, což by se mohlo ukázat jako velmi komplikované např. u administrativních položek, nebo u takových u kterých není jasné, kde k nákladům došlo.

Proto je vhodné rozmyslet si pro a proti, kdo je nájemce zda platí DPH, či nikoli a zda chci jako podnikatel DPH na výstupu uplatňovat. Protože v případě, že pronajímáte byty např. studentům, pak s DPH pracovat nemůžete a tudíž ani DPH od vstupů odečítat.

V případě příjmů z pronájmu nemovitosti, který má právnická osoba od jiné právnické osoby, probíhá zdanění principiálně stejně jako u podnikatele fyzické osoby s tím rozdílem, že právnické osoby nemají možnost využívat výdajových paušálů. Daň počítají podle §24 a dalších Zákona o daních z příjmu.

Zde je jedna zvláštnost, kdy si nájemce pokud provede technické zhodnocení nemovitosti (např. rekonstrukce prodejny) může účtovat odpisy z hodnoty tohoto zhodnocení. Je třeba odpisovat ve stejné odpisové skupině jako daná nemovitost ve které zhodnocení proběhlo.

Datum publikace: 6.6.2013

Více článků z kategorie Daně

Ve zkratce

26.6.2017: Hypotéky v květnu 2017 GOFI indexy
Indexy s nižším LTV se změnily o pár setin nahoru. Naopaj indexy s vyšším LTV znatelně. Index GOFI 85 přidal 16 setin na 2,86%. Index GOFI 90 přidal 7 setin na 2,93%. Analýzu provádí firma GOLEM FINANCE. Vývoj hypoték v dubnu 2017, GOFI indexy. Vývoj hypotečních sazeb v květnu...

10.6.2017: Průměrná mzda v oboru nemovitosti v 1.čtvrtletí 2017
Průměrná mzda vzrostla o 1134 Kč neboli 4,8% meziročně, reálně pak  +2,3% na 24849 Kč. Pracovníků bylo meziročně o 0,8tis. více neboli +1,7% na 44, 2 tis. osob. Průměrná hrubá mzda v národním hospodářství ČR pak vzrostla o 5,3%, reálně pak +2,8% na 27889 Kč. Medián mezd...

8.6.2017: Čínský CIC holding koupil v Evropě nemovitosti za 12 mld. eur
A sice firmu pronajímající skladové a logistické areály v 17 zemích - Logicor od firmy Blackstone. Součástí portfolia je např. skladový areál Amazonu u Prahy a dalších téměř 14 mil. čtverečních ploch. Ptravděpodobně se jedná o jeden z kroků k realizaci nové podoby projektu...

7.6.2017: Vývoj hypoték v dubnu 2017, GOFI indexy
Index GOFI 70 přidal na 2,08% p.a. Index GOFI 80 má hodnotu 2,12%. Index GOFI 85 vzrostl na 2,42% p.a, index variabilních hypoték GOFI VAR 70 stagnoval na 2,47% p.a. Analýzu provádí firma GOLEM FINANCE. Vývoj hypoték v březnu 2017 GOFI indexy. Vývoj na trhu hypotečních sazeb v dubnu...

15.5.2017: Tržby realitních kanceláří a dalších v segmentu nemovitostí v 1.čtvrtletí 2017
Reálné očištěné tržby realitních kanceláří a správcovských firem klesly meziročně o 0,1% (bez očištění +1,2%). V oblasti pronájmu tržby vzrostly o 2,6% (bez očištění +3,9%). Celý segment nemovitostí vykázal přírůstek 1,8% (bez očištění +3,1%). Vývoj tržeb v...

Všeobecné obchodní podmínky | Kontakt: info@nemovitosti.org | Export z realitních software

Hledej:

 

Nemovitosti